Mi történik, ha egy pillanatra megáll az áram? Nemcsak a félemeleten rekedt liftek és a sötétbe borult városok, hanem az egész civilizációnk meginog. Erről beszél a Hotel Lentulai legfrissebb epizódjában Tóth Máté energiajogász. A szakértő szerint a Spanyolországban történtek tanulságul szolgálnak:
Mintha a konnektorból kihúzták volna a civilizációt.
A Mandiner YouTube-csatornáján futó műsorban Lentulai Krisztián vendége nem csupán technikai részletekről, hanem civilizációs kérdésekről is beszél. Tóth szerint az áramszünetek nem elszigetelt jelenségek, hanem egy közelgő korszak előfutárai lehetnek:
Ne lepődjünk meg, ha ilyen áramszünet lesz. Lesz még ilyen áramszünet. (…) Egyre több ilyen lesz, mint a spanyol leállás.
Egyetlen apró kilengés – például 0,2 Hz frekvenciaeltérés – máris képes lenne lebénítani egész Európát.
A műsor vendége arra is figyelmeztet, hogy a digitális kiszolgáltatottságunk fokozódik.
Ott, ahol arról van szó, hogy a készpénzt eltöröljék, ott teljesen kiszolgáltatottak leszünk ezeknek az áramszüneteknek
– mondta. Amikor nem működik sem a vízszolgáltatás, sem az atomerőművek hűtése, a technológiai társadalom vakfoltjai és törékenysége egyszerre válik nyilvánvalóvá.
Tóth Máté gondolatai túlmutatnak a pánikon. A beszélgetés végkövetkeztetése sokkal inkább filozofikus:
Vissza kellene találnunk a természethez.
Nem romantikus zöld utópiaként, hanem mint túlélési stratégia: a természettől való radikális elszakadás helyett újra kell gondolnunk, hogyan élhetünk emberhez méltón a technológia uralma alatt is.
A Hotel Lentulai új epizódja ébresztő. Áramszünetekről, kiszolgáltatottságról, és a legnagyobb kockázatról, amiről ma még túl keveset beszélünk.
Nézzék meg a teljes beszélgetést a Mandiner YouTube-csatornáján!